Banki mleka

Jak działają banki mleka?

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka i niemowlęcia. Niestety z różnych przyczyn nie każde z nich może być w ten sposób karmione. To z tego powodu przede wszystkim powstały banki mleka, które zapewniają naturalny pokarm maluszkom, które szczególnie tego potrzebują.

Skąd bierze się mleko matki w bankach mleka?

Znajdujący się w bankach mleka naturalny pokarm pochodzi od matek, które z własnej woli i zupełnie za darmo dzielą się swoim mlekiem. Taki pokarm przekazywany jest przede wszystkim wcześniakom i dzieciom chorym, które nie mogą być karmione piersią, zazwyczaj z przyczyn całkiem niezależnych od ich matek. W takich przypadkach mleko z banków jest dla nich wyjątkowym pokarmem, który ma dla bardzo duże znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju.

Mleko najczęściej oddają matki, które posiadają nadmiar pokarmu i chcą się nim podzielić z innymi maluszkami. Robią to całkowicie bezinteresownie, podobnie jak honorowi dawcy krwi. Takie mleko jest całkowicie bezpieczne, ponieważ z każdą mamą, która na taki wspaniały gest się decyduje, przeprowadzany jest wywiad i jest ona także poddawana najważniejszym badaniom. Badane jest również samo mleko i nim zostanie zamrożone i ostatecznie podane innemu noworodkowi.

Banki mleka

Każda mama, która zdecyduje się na oddawanie pokarmu, zostaje wyposażona przede wszystkim w wygodny i sprawy laktator, który pozwoli w sposób prawidłowy i sterylny odprowadzać nadmiar mleka. Aby móc oddawać mleko, trzeba również dbać o swoją dietę. Mamy ochotniczki nie mogą palić papierosów, pić alkoholu czy zbyt wielu kaw i herbat dziennie. Dieta musi być lekkostrawna i odżywcza.

Takie mleko to czasami jedyna szansa dla bardzo wielu maluszków, które borykają się z różnymi chorobami, a ich własne matki nie mogą ich naturalnie karmić. Otrzymują pokarm zupełnie za darmo dzięki ofiarności innych mam.