USG Białystok

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to badanie wykonywane za pomocą specjalistycznego aparatu – konsoli oraz głowicy – które określa negatywne zmiany w obrębie narządów wewnętrznych. Jak się do niego przygotować?

Przed badaniem

Aby wyniki badania ultrasonograficznego były wiarygodne, należy przestrzegać kilka podstawowych zasad.

Pierwszą z nich jest bycie na czczo. Przez co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można zatem nic jeść. Co więcej, przed przekroczeniem progu gabinetu nie zaleca się palenia papierosów, czy żucia gumy. To wszystko nie oznacza, że dzień wcześniej możemy objadać się do woli. Na obiad i kolację powinniśmy zjeść coś lekkostrawnego. Treść żołądkowa i pęcherzyki gazów zalegające w jelitach utrudniają bowiem badanie.

Bardzo ważną kwestią jest wypicie kilku szklanek płynu – najlepiej wody niegazowanej. Dlaczego przed USG jamy brzusznej Białystok należy wystarczająco się napoić? Gdy cały pęcherz moczowy jest wypełniony, możliwe jest bardziej szczegółowe określenie ewentualnych patologii.

W trakcie badania

Jedyne, o czym musimy pamiętać podczas badania USG, jest to, że lekarz może prosić o wstrzymanie oddechu. Dlaczego? Aby tym samym zatrzymać ruch przepony i ułatwić ocenę innych narządów, np. wątroby.