Jakie wyposażenie do apteczek samochodowych?

Udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie ratowników medycznych jest obowiązkiem każdego świadka wypadku drogowego. Niestety, najczęściej osoby postronne skupiają się na robieniu zdjęć wypadku. Jest to podejście, które może narazić nas na odpowiedzialność karną. Za niedopełnienie obowiązku udzielenia pierwszej pomocy można nawet trafić do więzienia. Jak należy zachować się w pierwszych chwilach na miejscu wypadku? O tym w poniższym tekście.

Apteczka samochodowa to podstawa

Niezwykle ważne jest posiadanie apteczki w samochodzie. Nie jest ona niestety obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Ułatwia jednak wykonanie niezbędnych działań do momentu przyjazdu profesjonalnych ratowników medycznych. Jakie powinno być wyposażenie do apteczek samochodowych? Przepisy jednoznacznie tego nie precyzują. Warto jednak zakupić apteczkę zgodną z normą DIN 13164. Jest to niemiecka norma, którą producenci apteczek w całej Europie przyjmują jako wzór. Wyposażenie do apteczek medycznych zgodne z tą normą będzie odpowiadać potrzebom każdego kierowcy. Warto zadbać też o to, żeby apteczka była na bieżąco uzupełniana.

Pierwsze chwile w miejscu wypadku samochodowego

Co trzeba wiedzieć o udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym? Przede wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Pierwszym krokiem powinno być zaparkowanie samochodu w bezpiecznym miejscu. Następnie należy zabezpieczyć miejsce wypadku. Kolejnym krokiem powinno być założenie rękawiczek jednorazowych. Na tym etapie można przystąpić do oceny stanu osób poszkodowanych w wypadku. Po dokonaniu tej oceny pozostaje wykonanie telefonu pod numer 112 i powiadomienie ratowników medycznych.

Podsumowanie

Technika udzielania pierwszej pomocy zależy od charakteru obrażeń osoby poszkodowanej. Jest to temat na kilka odrębnych artykułów. Warto zapoznać się z instrukcjami, które powinny być dostępne w apteczce samochodowej. Jest to niezbędne narzędzie do udzielenia pierwszej pomocy. Zakup modelu zgodnego z popularnymi normami może przyczynić się do uratowania komuś życia.