USG Białystok

Popularna metoda szybkiej diagnostyki

Kiedy ktoś źle się czuje, najczęściej wykonuje podstawowe badania, w tym morfologię krwi. Czasem są jednak sytuacje, gdy lekarz musi niejako „zajrzeć do środka” pacjenta, aby zobaczyć, co się dzieje np. z konkretnym narządem. Czy jednak trzeba w tym celu taką osobę operować? Na szczęście nie!

Od czego mamy diagnostykę obrazową?

Pewnych rzeczy nie da się zobaczyć na tradycyjnym zdjęciu RTG. Wtedy z pomocą przychodzi USG, czyli badanie ultrasonograficzne.

Jest ono wykonywane za pomocą specjalnej aparatury, składającej się – w dużym skrócie – z komputera z monitorem oraz specjalnej końcówki, która po zetknięciu z ciałem pacjenta, przesyła obrazy widoczne na monitorze. Nie są to obrazy statyczne, a niejako wynik „transmisji na żywo”, pokazujące prace danego narządu na żywo.

Na co pozwala to badanie?

Dzięki USB da się zarówno stwierdzić, jak i wykluczyć pewne schorzenia, np. kamicę żółciową, przynajmniej niektóre rodzaje nowotworów, nieprawidłowości w budowie i pracy serca albo stan płodu na konkretnym etapie ciąży.

USG Białystok

Jak przygotować się do USG?

Nie zawsze trzeba spełnić konkretne warunki, dlatego za każdym razem warto dopytać lekarza, co wolno, a czego nie należy robić przed konkretnym badaniem USG.