testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne z krwi i inne metody wykrywania uczuleń

Alergie mogą dawać bardzo różne objawy, czasem są to objawy skórne, czasem przypominają katar lub zapalenie spojówek, ale w skrajnych wypadkach mogą prowadzić wręcz do zapaści i śmierci. Co gorsza nieleczona alergia może nasilać swoje objawy. Właśnie dlatego warto przeprowadzić testy alergiczne i na ich postawie rozpocząć ewentualne odczulanie.

Jak sprawdzić co powoduje uczulenie?

Wiele osób potrafi wstępnie określić przyczynę uczulenia na podstawie uważnej obserwacji organizmu. A nawet lekarze często stosują metodę zwaną prowokacją. Odstawia się podejrzany składnik na kilka tygodni, a następnie ponownie naraża się pacjenta na ekspozycję na potencjalny alergen. Jeśli pojawią się reakcje alergiczne oznacza to, że dana osoba jest na daną substancję uczulona.

Skuteczniejsze są jednak testy alergiczne, które precyzyjnie potrafią określić nie tylko alergen, ale i siłę uczulenia. Do wyboru są testy alergiczne z krwi lub testy skórne. Te drugie są szczególnie skuteczne przy natychmiastowych reakcjach alergicznych, i wykonuje się je częściej osobom dorosłym. Dla dzieci poleca się testy alergiczne z krwi, głównie przez to, że przy testach skórnych dzieci nie zawsze są skore do współpracy.

testy alergiczne z krwi

Kiedy wykonać testy?

Testów alergiczne warto wykonać jeśli, choćby okazjonalnie, pojawiają się objawy sugerujące tego typu schorzenie. Powinno się jednak je wykonywać wyłącznie w czasie wolnym od objawów alergii. W przypadku testów alergicznych z krwi wykonywanych dzieciom warto pamiętać, że skuteczne są one dopiero dla dzieci od trzeciego roku życia, a wcześniej mogą pokazywać mylne wyniki.