Bojki ratownicze – podstawowy sprzęt ratownika

Ratownictwo medyczne wodne zajmuje się organizacją pomocy dla poszkodowanych na terenach wodnych. Może więc być to zarówno rzeka, morze, jak i sztuczne zbiorniki, zalewy i kąpieliska. W akcjach ratowniczych posługują się odpowiednim sprzętem, w tym między innymi bojkami ratowniczymi.

Bezpieczeństwo na terenach wodnych

W miejscach, gdzie możliwa jest kąpiel oraz uprawianie sportów wodnych, należy bezwzględnie przestrzegać regulaminów, a także zachowywać się odpowiedzialnie – tylko wtedy można uniknąć niebezpiecznych sytuacji, gdy do akcji muszą wkroczyć ekipy ratunkowe z odpowiednim sprzętem. Nasze zdrowie i życie zależy więc w głównej mierze od nas samych, ale w sytuacjach zagrażających naszemu życiu i zdrowiu zawsze możemy liczyć na pomoc ratownika wodnego.

Ratownik wodny w swojej pracy używa różnego rodzaju sprzętu ratowniczego. Są to również bojki ratownicze, które muszą posiadać wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty – tylko wtedy są niezawodne i bezpieczne zarówno dla ratownika, jak i tonącego. Szczegóły na tej stronie.

Bojka ratownicza – do czego służy?

Bojki ratownicze to nieduży i podręczny sprzęt, który jest podstawowym narzędziem pracy wodnej ekipy ratowniczej. Najczęściej wykonane są one z polietylenu i wypełnione powietrzem, posiadają podłużny kształt oraz uchwyty z każdej strony, dzięki czemu potrzebujący może ją chwycić i się jej przytrzymać. Posiada ona także linkę do holowania o długości około 3 metrów oraz szelki, które zakłada na siebie ratownik i tym samym jest z nią skutecznie połączony, co jest konieczne w akcjach ratowniczych.

Nie bez powodu bojki ratownicze dostępne są także w jaskrawych i dobrze widocznych kolorach – dzięki temu znacznie łatwiej zlokalizować zarówno ratownika, jak i tonącego, co jest szczególnie ważne, gdy do czynienia mamy ze zbiornikami wodnymi – w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.